Jeśli mamy zaoszczędzone nawet drobne sumy, warto je gdzieś ulokować. Przyniosą one może niewielki zarobek, ale dzięki regularności będziemy mogli chociaż częściowo zabezpieczyć nieprzewidziane wydatki w przyszłości. Schowanie pieniędzy do szuflady nie przyniesie nam żadnych korzyści. Dobrym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe.
– Możliwości ulokowania pieniędzy jest sporo: lokaty bankowe, fundusze, polisy, struktury – przekonuje nas doradca finansowy.
– Różnią się one zyskiem, ryzykiem, a także dostępem do pieniędzy w razie pilnej potrzeby. Regularne oszczędzanie może naprawdę przynieść spore korzyści.
Jeśli trzymamy pieniądze tylko na rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym, nic na tym nie zyskamy. Przeznaczeniem tego rachunku jest bieżąca obsługa budżetu domowego. Regularne oszczędzanie zapewni nam konto oszczędnościowe, zwane także lokacyjnym. Konto oszczędnościowe jest wyżej oprocentowane – do 5% rocznie. Na nim nasze pieniądze będą bezpieczne i na pewno coś na tym zyskamy. Zalety konta oszczędnościowego:
1. Bezterminowość – nie musimy określać czasu, jak długo będziemy korzystać z konta oszczędnościowego.
2. Możliwość wypłaty pieniędzy bez utraty odsetek za poprzednie okresy.
3. Możliwość dopłacania oszczędności w celu zwiększenia salda istniejącego konta.
Zakładając konto oszczędnościowe, pamiętajmy o tym, że w większości banków tylko jedna wypłata w miesiącu jest za darmo. Za kolejne wypłaty z konta oszczędnościowego będziemy musieli zapłacić prowizję.
Zamiast konta oszczędnościowego możemy założyć np. lokatę bankową. Obecnie wiele banków proponuje taką właśnie formę oszczędzania. Zanim jednak podejmiemy decyzję – konto oszczędnościowe czy lokata w banku – porównajmy co bardziej nam się opłaci i co przyniesie większy zysk.